Klasa 8

Podczas zajęć wychowania do życia w rodzinie w klasie VIII poruszana problematyka dotyczy nie tylko okresu dojrzewania, ale obejmuje również zagadnienia, które mogą okazać się cenne i przydatne w późniejszym, już dorosłym życiu. Dlatego na przykład  w omawianych zagadnieniach oprócz zakochania znajdą się dalsze etapy miłości,  a także planowanie rodziny i odpowiedzialne rodzicielstwo. Nie pominiemy zagrożeń związanych z podejmowaniem przedwczesnej aktywności seksualnej, takich jak presja seksualna, choroby przenoszone drogą płciową, szczególnie AIDS, nieplanowana ciąża. Zajęcia przebiegają w przyjaznej atmosferze     a omawiane treści są dostosowane do wieku uczniów. Szczegółowa tematyka obejmuje następujące zagadnienia:

- relacje międzyosobowe,

- miłość,

- rozwój psychoseksualny człowieka,

- przedwczesna inicjacja seksualna,

- choroby przenoszone drogą płciową,

- metody rozpoznawania płodności,

- antykoncepcja,

- niepłodność,

- dojrzałość do małżeństwa,

- wobec choroby, cierpienia i śmierci.