BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI

„BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI”

Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie życia. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i  szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.

Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.

Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych metod, więc to idealna odskocznia od problemów i codziennych trudności.

Jednocześnie statystyki są nieubłagalne. Poziom czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży spada z roku na rok. Spróbujemy wspólnie temu przeciwdziałać.

Zapraszam wszystkich uczniów, a także rodziców do wzięcia udziału w akcji czytelniczej " Bilet powrotny do biblioteki". Akcja ma na celu zachęcić uczniów do czytania i wypożyczania książek, promować czytelnictwo. Jest formą zabawy dla uczniów.

Uczniowie otrzymują bilety powrotne do biblioteki, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek, które muszą wypożyczyć. Zapoznają się również z legendą – wyjaśniającą symbole na bilecie. Po przeczytaniu książki -  będę zaznaczała na bilecie, iż dany uczeń przeczytał książkę z danej kategorii. Po skasowaniu całego biletu, każdy uczeń otrzyma dyplom oraz drobną nagrodę. Akcja czytelnicza skierowana jest do uczniów z klas IV-VIII.

Serdecznie zapraszam do czytania, współpracy z biblioteką i udziału w naszej zabawie „Bilet powrotny do biblioteki”.

Bibliotekarz

Anna Zaręba